Безробіття з… дипломом

Серед зареєстрованих торік безробітних – 41,9% мали вищу, базову та неповну вищу освіту, половина осіб закінчили професійно-технічні навчальні заклади, середню освіту 7,6% шукачів роботи.
По Охтирському, Глухівському, Роменському, м. Суми безробітних з вищою освітою від 45 до 69%.
Лави безробітних з вищою освітою поповнюють випускники вищих навчальних закладів, частка яких у загальній кількості випускників начальних закладів різного типу протягом останніх трьох років зросла з 52 до 83%.
При підборі персоналу роботодавці віддають перевагу досвідченим кадрам, не бажають брати на роботу початківців, мотивуючи це відсутністю у них досвіду, у свою чергу молоді люди, шукачі роботи, сподіваються на стрімкий кар’єрний ріст та на високий рівень заробітної плати. Працевлаштовується лише 20% даної категорії громадян, інші отримавши допомогу, знімаються з обліку в пошуках кращих пропозицій.

Сільське безробіття
Минулого року на обліку в центрах зайнятості області перебувало 15,8 тис. жителів сільської місцевості (34,3%), працевлаштовано 5,2 тис. осіб.
Основною проблемою ринку праці сільської місцевості є відсутність постійної роботи.
Сільськогосподарські підприємства в період проведення польових робіт мають потребу в робітниках різних професій. А так, як роботи мають сезонний характер, то робітники працюють певний період часу. Весною сільськогосподарські підприємства мають потребу в трактористах, підсобних робітниках, водіях, тваринниках. По осені, коли польові роботи закінчуються, люди стають на облік до центрів зайнятості в пошуках роботи: в цей період відсутня сплата податків до місцевих бюджетів; безробітні півроку отримують допомогу по безробіттю, значно меншу від заробітної плати; роботодавці не гарантують працевлаштування наступного сезону, або для економії коштів пропонують укладання цивільно-правових угод без соціального пакету.

Дайте роботу жінці
На обліку в службі зайнятості Сумщини торік перебувало 24,4 тис. жінок (52,9%), з них кожна третя жінка - старше 45 років, понад 40% проживає у сільській місцевості, де варіанти працевлаштування відсутні.
На більшість вакансій для роботи в сільській місцевості можуть бути претендувати чоловіки: водії автотранспортних засобів, електрогазозварник, машиніст зернових навантажувально-розвантажувальних машин, слюсар-ремонтник, оператор сушильних установок, кочегар-випалювач, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва та інші.
Для жінок, які до реєстрації в службі зайнятості працювали кухарями, листоношами, продавцями продовольчих та непродовольчих товарів, вихователями дошкільних навчальних закладів, молодшими медичними сестрами протягом року було заявлена мізерна кількість вакансій.
Якщо на обліку й перебували безробітні жінки за такими професіями, вони не були працевлаштовані за причинами: місце проживання осіб не співпадало з місцем роботи; низький рівень заробітної плати запропонованих вакансій; обмежений віковий ценз.

Попит не співпадає з пропозицією
У переважній більшості найбільш затребуваними серед роботодавців області впродовж 2016 року залишалися робітничі професії – серед заявлених вакансій (29,2 тис.) – попит на робітничі професії майже вдвічі перевищує кількість вакансій для службовців.
В області найбільша потреба у водіях автотранспортних засобів, підсобних робітниках, трактористах-машиністах, продавцях продовольчих та непродовольчих товарів, операторах котелень, кухарях та інших робітничих професіях.
Разом з цим, бачимо, що поряд зі звичайними професіями, які іноді навіть не потребують кваліфікації, виник дефіцит у фахівцях різної спеціалізації. На сьогодні у базі даних обласної служби зайнятості знаходиться півтори тисячі вакансій, оскільки розпочався сезон весняно-польових робіт і роботодавці потребують робітників сільськогосподарського напрямку (трактористів-машиністів сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, водіїв автотранспортних засобів та ін.).
Серед професій, у яких є дефіцит - водій тролейбуса, монтажник системи утеплення будівель, молодший інспектор МВС, лікар-терапевт. В області також не вистачає лікарів-педіатрів, лікарів загальної практики-сімейних лікарів, лікарів-терапевтів-дільничих.
При цьому, серед найпопулярніших професій серед безробітних є бухгалтер (по області роботу за цим напрямком шукає до 300 безробітних), спеціаліст державної служби (до 200 безробітних), економіст, головний бухгалтер, юрист (до 100 безробітних).
Дисбаланс між попитом і пропозицією на робочу силу спостерігається в області давно. Дисбаланс на ринку праці – загальнонаціональна проблема. Є перелік спеціальностей, на які, так би мовити, популярно вчитись – юристи, економісти, менеджери. В той час, коли у роботодавців надлишок працівників цих професій. Не вистачає саме конкретних професіоналів.
Діяльність служби зайнятості спрямована на активне сприяння зайнятості населення та вирішення кадрових потреб роботодавців, підвищення мотивації роботодавців щодо працевлаштування окремих категорій громадян, що дасть змогу забезпечити збалансованість попиту і пропозиції робочої сили на ринку праці області.

Запис було опубліковано: 03.03.2017 02:00