Законодавець прийшов на допомогу при вирішенні надскладного питання щодо виконання рішень судів про стягнення аліментів на утримання дитини.

З 6 лютого 2018 року вступила в дію стаття 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: «Несплата аліментів».
Відтепер, за наявності заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
Відповідальність за вчинення даного адміністративного правопорушення полягає у виконанні суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин та здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Саме так у боржника з’явиться і робота, і гроші на сплату аліментів.
У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, строк невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінений адміністративним арештом.
Строк арешту визначається з розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам невиконаних суспільно корисних робіт, але не може перевищувати п’ятнадцяти діб.
Нагадуємо, що за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, передбачається також і кримінальна відповідальність, а це ст.164 Кримінального кодексу України. При цьому, ухилення від сплати має бути «злісне» (приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), і призвело до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів. За вказані злочини кримінальний закон передбачає відповідальність аж до двох років обмеження волі.

прокурор Путивльського відділу
Конотопської місцевої прокуратури