ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ВІДУМЕРЛОЇ СПАДЩИНИ

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідно до ст. 1277 Цивільного кодексу України суд може визнати спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою. Згідно зі ст. 1283 Цивільного кодексу України охорона спадкового майна здійснюється в інтересах спадкоємців, відмовоодержувачів, кредиторів спадкодавця задля збереження майна до прийняття спадщини спадкоємцями.
Визнання спадщини відумерлою здійснюється виключно в судовому порядку. Спадщина, що визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем її відкриття. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після того, як мине один рік з часу відкриття спадщини. До моменту подання заяви щодо визнання спадщини відумерлою органи місцевого самоврядування розміщують у засобах масової інформації інформацію про охорону спадкового майна.
Зауважте! Органи місцевого самоврядування зобов’язані своєчасно виявляти таке майно та звернутися до суду з метою визнання його відумерлим.
Після отримання позитивного рішення суду, яке набрало законної сили, необхідно звернутися з цим рішенням та заявою до акредитованих суб’єктів державної реєстрації для отримання Витягу про право власності на відповідне майно, зазначене в рішенні суду.
Зверніть увагу! Спадкоємцям дозволяється повернути майно, яке визнано відумерлим. Так, ч. 2 ст. 1280 Цивільного кодексу України встановлено: якщо майно, на яке мав би право претендувати спадкоємець за умови прийняття спадщини в установлені строки, перейшло до територіальної громади як відумерле, він має право вимагати повернення цього майна в натурі, а якщо воно не збереглося, – виключно на грошову компенсацію у випадку його продажу.
Важливо! Спадкоємець не вправі вимагати відшкодування вартості такого майна від територіальної громади, якщо останньою був здійснений обмін цього майна на інше, а також якщо майно вибуло з володіння громади з інших підстав (загублено, знищено, вкрадено тощо). Для повернення спадкового майна необхідно звертатися до суду в порядку позовного провадження із заявою про передачу в натурі спадщини, визнаної відумерлою, або якщо спадщина продана – про стягнення грошової компенсації спадщини. Відповідачем у справі буде та сільська, селищна чи міська рада, яка визнала спадкове майно відумерлим.
При звернені до суду щодо повернення спадкового майна необхідно встановити спорідненість згідно з чергою, встановити поважність пропуску строку, встановленого законодавством для прийняття спадкового майна після смерті спадкодавця.
Зверніть увагу! При отриманні спадщини враховується ступінь споріднення, який визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
За більш детальною інформацією Ви можете звернутися до Путивльського бюро правової допомоги за адресою: м. Путивль, пр. Іоанна Путивльського,46 або за телефоном (05442) 5-48-44.

Запис було опубліковано: 28.10.2019 12:00