Чи потрібно подавати декларацію при отриманні спадщини?

Статтею 174 Податкового кодексу України визначено порядок оподаткування доходу, отриманого фізичною особою в результаті прийняття нею у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав.
Прибутковий податок та військовий збір за яким оподатковується вартість об’єкта спадщини, залежать від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем, їх резидентського статусу, об’єкта спадщини та належності спадкоємця окремій, визначеній ПКУ, категорії громадян (інвалід І групи, дитина – сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування, дитина - інвалід).
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
За нульовою ставкою оподатковуються об’єкти нерухомості, рухомого майна та готівка і кошти спадкодавця на рахунках банківських і небанківських фінансових установ, що успадковуються особою, яка є інвалідом І групи або має статус дитини – сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та об’єкти рухомого та нерухомого майна, що успадковуються дитиною – інвалідом.
Що стосується фізичних осіб — резидентів, які отримують спадщину (дарунок) від фізичної особи — резидента, подають до податкової інспекції за місцем реєстрації Податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплачують ПДФО за ставкою 5 % від вартості будь-якої спадщини та військовий збір за ставкою 1,5 %.
Резиде́нти - це фізичні особи, які на законній підставі постійно перебувають, мешкають у якійсь країні, але є громадянами іншої країни.
Якщо об’єкт спадщини успадковується спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента або спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидента, вартість такого об’єкта оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. Спадкоємець – нерезидент зобов’язаний сплатити податки до нотаріального оформлення спадщини.
Нерезиде́нти — юридичні особи та суб’єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.
Податкова декларація вважається виконаною і податкова декларація не подається, якщо платник податку отримував доходи у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок.

Інформує Путивльське бюро
правової допомоги