«Пенітенціарна пробація – шлях для повернення в суспільство»

Для засуджених, особливо тих, які тривалий час відбували покарання, адаптація до життя на волі в сучасних умовах може бути досить складною. З’являються такі труднощі, як: побутова невлаштованість, відсутність житла, значні складнощі у працевлаштуванні та ін.. Проблеми у відновленні свого соціального статусу та поверненні до нормальних умов життя призводять до того, що особи, які звільнилися з установ виконання покарань, знову стають на кримінальний шлях, через що підвищується рівень рецидиву злочинів.
З метою мінімізації названих ризиків в України з 2015 року запроваджено пенітенціарну пробацію, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про пробацію» полягає в підготовці осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання. Для вирішення окреслених питань та визначення механізму взаємодії в процесі виконання завдань пенітенціарної пробації Міністерством юстиції України спільно з Міністерством соціальної політики України, Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством внутрішніх справ України підписано спільний наказ від 03.04.2018 року № 974/5/467/609/280 «Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк». Зазначений нормативний акт надає можливість консолідації дій усіх зацікавлених державних органів у наданні допомоги особам, які звільняються з місць позбавлення волі.
У рамках даного закону та відповідно до спільного наказу Путивльський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області спільно з державними органами, органами місцевого самоврядування сприяють засудженим, які готуються до звільнення, у:
• визначені місця проживання після звільнення;
• влаштуванні до спеціалізованих установ для звільнених;
• госпіталізації до закладів охорони здоров’я осіб, які потребують стаціонарної медичної допомоги;
• працевлаштуванні працездатних осіб.
У рамках даного закону та відповідно до спільного наказу протягом 2019 року Путивльський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області отримав від установ виконання покарань 8 повідомлень-запитів відносно осіб, які готуються до звільнення. З них: 6 – щодо можливості проживання; 1– щодо можливості працевлаштування та 1 – щодо влаштування до спецустанов для звільнених засуджених віком старше 35 років.

Соціальна адаптація осіб, звільнених від відбування покарання, є одним із важливих напрямів не тільки профілактики вчинення нових злочинів цією категорією осіб, а й профілактики рецидивної злочинності в цілому. Тільки спільна напружена праця із застосуванням соціальної реабілітації і людське ставлення до засуджених надасть можливість мотивувати засуджених на законослухняний спосіб життя та допоможе їм подолати негативні прояви поведінки.
Отже, пенітенціарна пробація відіграє важливу роль у сприянні соціальній адаптації та інтеграції у суспільство звільнених громадян, що є провідним чинником зниження рівня злочинності.

Начальник Путивльського районного сектору
філії Державної установи «Центр пробації»
в Сумській області
Олександр Різник