Щодо військового обов’язку та призову на строкову військову службу

В ст.17 Конституції України зазначено: «Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу». Ці обов’язки покладаються на Збройні сили України.

Відповідно у ст. 65 Конституції України є таке положення: “Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.“ Тобто, Конституція України встановлює одним з найважливіших обов’язків громадян України захист України.

Відповідно до цих конституційних норм Верховною Радою України прийнятий Закон «Про військову службу та військовий обов’язок».

Що ж таке – „Загальний військовий обов’язок“?

Ви знаєте, що в деяких країнах світу, в Європі, Америці є професійні армії. Це означає, що захист країни покладений на фахівців – професіоналів, які роблять військову кар’єру, вступаючи до лав професійної армії на контрактних засадах. І офіцери, і солдати такої армії отримають зарплатню, як будь - який фахівець, що виконує професійний обов’язок.

Але є розвинуті країни, де є загальний військовий обов’язок, як і в Україні. Це, наприклад, Німеччина, Швейцарія, Ізраїль. В цих країнах усі юнаки, які досягли відповідного віку, мають відслужити в армії деякий термін. В Ізраїлі до лав армії призивають і дівчат. Хто, яким чином і на який термін має бути призваний, регламентується законодавчими актами цих країн.

Тобто, загальний військовий обов’язок полягає в тому, що на службу йдуть не професіонали, які „роблять військовими“, а пересічні молоді громадяни, які під час служби отримують якусь військову професію. Вони не можуть відмовитись від проходження служби без причин, передбачених у Законі „Про військовий обов’язок і військову службу“.

Отже, в Україні існує загальний військовий обов’язок.

Ст. 15 Закону „Про загальний військовий обов’язок і військову службу“ чітко регламентує, на кого розповсюджується дія цього Закону: На строкову військову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров’я і віком.

Особливо треба звернути увагу на те, що " у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України; ".

17 лютого 2015 року президентом України було підписано Указ N 88/2015 «Про строки проведення чергових призовів, чергові призови громадян України на строкову військову службу та звільнення в запас військовослужбовців у 2015 році», згідно якого на жовтень – листопад призначено черговий призов. При цьому президент гарантує, що жоден призовник не прямуватиме до зони АТО. Вони, за словами президента, нестимуть свою службу в місцях постійної дислокації.
Таким чином не можна ухилитись від призову, посилаючись на те, що повістка вчасно не надійшла і не була призовником отримана. Ухилення від призову може привести до багатьох неприємностей, починаючи від сплати штрафів і до кримінальної відповідальності. Тому, молоді люди повинні знати законодавство, щоб цих неприємностей уникнути. Для того, щоб юнак орієнтувався у своїх правах, він повинен знати положення ст. 17, 18 Закону „Про загальний військовий обов’язок і військову службу“.

Запис було опубліковано: 07.10.2015 03:00